بخشنامه جدید نمره پایان نامه ارشد+تأثیر نمره در معدل✔️

پایان نامه یکی از مراحل اساسی برای تکمیل دوره‌ی کارشناسی ارشد و دکترا می‌باشد. دانشجویان در این مقاطع زمان زیادی را صرف تحقیقات و تکمیل پایان نامه خود خواهند کرد. ممکن است سؤالی برای این دانشجویان مطرح شود که پایان نامه در معدل تأثیر دارد؟ و یا در بخشنامه جدید چه تغییراتی رقم خورده؟ در این مقاله می‌خواهیم به تمامی این سؤالات پاسخ بدهیم.

بخشنامه جدید نمره پایان نامه ارشد

امروزه نمره‌ی پایان نامه اهمیت کمتری نسبت به گذشته دارد. در گذشته نمره‌ی پایان نامه تأثیر مستقیمی بر معدل کل می‌گذاشت، اما امروزه پس از تغییراتی که در نیم سال اول سال 94-95 وضع شد، قوانین جدیدی به ثبت رسید. با توجه به این قوانین تأثیر نمره‌ی پایان نامه از معدل کل دانشجو برداشته شد. بدین ترتیب تأثیر نمره‌ی پایان نامه به دو بازه‌ی زمانی تقسیم شد. ورودی‌های پیش از نیم سال 94-95 که نمره پایان نامه در معدل آن‌ها تأثیر گذاشت، و ورودی‌های بعد از نیم سال 94-95 که دیگر نمره‌ی پایان نامه بر معدل آن‌ها تأثیری ندارد. اما بازهم این موضوع چندان از اهمیت نمره‌ی پایان نامه کم نمی‌کند. زیرا اگر دانشجو بخواهد به مراتب تحصیلی بالاتر دست پیدا کند، نمره‌ی پایان نامه تأثیر به سزایی در پذیرش دانشجو برای مقاطع بالاتر خواهد داشت.

کیفیت نمره‌ی پایان نامه

پایان نامه اصول و قواعد خاص خودش را دارد. هرچقدر طبق اصول و چهارچوب و قواعد خاص خودش نوشته شود بیشتر مورد قبول خواهد بود. مخصوصاً اگر چندین بار در چند ژورنال معتبر چاپ شود نمره نهایی بیشتری خواهد گرفت. به طور کلی هرچقدر پایان نامه بیشتر در ژورنال‌های معتبر چاپ شود، در نمره‌ی نهایی آن تأثیر مستقیم خواهد داشت.

اما خوب است بدانید نحوه‌ی نمره دهی در هر دانشگاه و هر رشته‌ای مختلف خواهد بود. به طور مثال در برخی از رشته‌ها سقف نمره از 18 می‌باشد که دو نمره برای امور تحقیقاتی دانشجو در نظر گرفته می‌شود، و در برخی از رشته‌ها سقف نمره از 20 در نظر گرفته خواهد شد.

ملاک‌های موثر در نمره پایان نامه

موضوع پایان نامه‌ی شما از اهمیت بسیاری برخوردار است. اگر موضوع انتخابی شما موضوعی جدید و جالب و دارای خلاقیت باشد اساتید نمره‌ای به آن اختصاص می‌دهند. خوب است بدانید اولین فاکتوری که مورد توجه اساتید قرار می‌گیرد موضوع پایان نامه‌ی شماست! همچنین بهتر است از منابع جدید و معتبری استفاده کنید، و اطلاعات و دیتاهای مورد نظر خود را با نظمی خاص و قابل فهم در کنارهم قرار دهید. از تصاویر و صفحات جذاب و پویا در پایان نامه‌ی خود استفاده کنید. پایان نامه خود را روان و قابل فهم ارائه دهید. همچنین فراموش نکنید نحوه‌ی پاسخ دهی شما به سؤالات از اهمیت بالایی برخوردار است.

موسسه پایان پژوه آماده انجام پایان نامه ارشد، انجام پایان نامه دکتری، پروپوزال ارشد و پروپوزال دکتری، انجام مقاله isi، دانشجویی، پژوهشی و انجام تحلیل آماری می باشد. همچنین در زمینه انجام پایان نامه فنی مهندسی، انجام پایان نامه علوم پزشکی، انجام پایان نامه علوم پایه، انجام پایان نامه علوم انسانی و انجام پایان نامه مدیریت نیز خدمات کاملی را برای شما دانشجویان عزیز ارائه می دهد. کافیست همین الان با ما تماس بگیرید و یا فرم درخواست را در صفحه اصلی سایت تکمیل نمایید.

انواع پایان نامه

دانشجویان محصل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، پس از قبولی در دروس خود با نمره‌ای قابل قبول، ملتزم به تحقیق درباره‌ی موضوعی مربوط با رشته‌ی تحصیلی خود هستند، و در انتها از پایان نامه خود در برابر اساتید دفاع می‌کنند و تحقیقات خود را به صورت صحافی شده به دانشگاه ارائه می‌دهند. نحوه‌ی دفاع دانشجو، کیفیت تحقیقات و پاسخ دهی به سؤالات اساتید از عواملی است که میزان نمره‌ی پایان نامه‌ی دانشجو را مشخص می‌کند.

پایان نامه‌ها به چند دسته‌ی کاربردی، بنیادی و توسعه‌ای تقسیم می‌شوند. در ادامه توضیحات مختصری از انواع آن‌ها را بیان می‌کنیم:

  • کاربردی:

پایان نامه کاربردی به پایان نامه‌ای گفته می‌شود که برای حل یک مشکل راه حل ارائه می‌دهد. در واقع تلاش دانشجو برای دستیابی به پاسخ و حل مسئله و مشکل ذکر شده می‌باشد.

  • بنیادی:

در این نوع پایان نامه، دانشجو به گسترش دانش علمی و توسعه‌ی آن به تحقیق می‌پردازد. در واقع دانشجو کشف دانشی جدید را بیان می‌کند و یافته‌های گذشته را تأیید یا رد و یا تعدیل می‌نماید.

  • توسعه‌ای:

در این پایان نامه، فعالیت‌های لازم برای اصلاح و یا نوآوری در ابزار و افزایش کیفیت محصولات خدماتی و تولیدی، جهت بالا بردن رفاه و خدمات اجتماعی بیان می‌شود.

جمع بندی نکات اثر پایان نامه بر معدل

در این مقاله در مورد اثر پایان نامه بر معدل نهایی دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد صحبت کردیم. به طور خلاصه باید گفت این نمره در گذشته روی معدل تاثیرگذار بوده اما در حال حاضر، معدل دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد به صورت مجزا از نمره‌ی پایان نامه محاسبه می‌شود. در این مطلب برای آشنایی بیشتر شما عزیزان پیرامون نکات دیگر نمره‌ی پایان نامه نیز صحبت کردیم که برای اطلاع از آن‌ها می‌توانید به متن مراجعه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

درباره نویسنده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا